Toplu SMS / Toplu Mesaj Gönderme Hizmetleri

Yardım Canlı Destek Web SMS Blog
  • Hedefli Mesaj
  • T.C Kimlik Numarası ile SMS
  • SQL Makinesi
  • Hermes Kurumsal Servisler
SMS Makinesi Taşındı
SMS Makinesi hizmeti ile birlikte  verilen toplu mesajlaşma hizmeti  Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.  ad ve hesabına verilmektedir.www.smsmakinesi.com bir Hermes İnternet İletişim, Reklam ve Danışmanlık Hizmetleri sitesidir. Turkcell Silver İş Ortağı

Kaynak Merkezi » SMS Pazarlama


SMS Pazarlama     SMS, Mobil Pazarlama uygulamalarından biri olarak yaygın bir kullanım alanına sahiptir. SMSin (Kısa Mesaj Servisi) sahip olduğu, hedef kişilere doğrudan, hızlı, anlık ulaşma gibi özellikleri, başlangıçta kişisel haberleşme amaçlarıyla kullanılan bu servisin ticari bir karakter kazanmasına katkıda bulunmuştur. Cep telefonlarına geldiğinde cep telefonu sahibine uyarı sesi (Blip) çıkardığı için, sektör içerisinde Blip Marketing olarak da nitelendirilebiliyor.


     SMS Pazarlama, toplam sayısı neredeyse toplam nüfus miktarına yaklaşan cep telefonu kullanıcılarının ceplerine her an gelen (düşen) mesajlarla yürütülen kampanyalarla kendini gösteriyor. Bu konu hakkında cep telefonu kullanım oranları yazımıza göz atabilirsiniz. Tüketicilere özendirme (promosyon) amaçlı hediye dağıtımı eskiden beri biliniyor ve uygulanıyor. Fakat son senelerde, artık bu konu özendirme (promosyon) kapsamını aşmış ve ticaret haline gelmiş durumda. Günümüzde hızlı tüketilen ürünler ile ilgili gerçekleştirilen promosyon kampanyalarının çoğunluğu, tüketicinin SMS ile katılımını gerektiriyor.


     Tipik bir kampanyada, tüketici 2 veya 3 adet SMS mesajı bedeli ile bu kampanyaya katılıyor. Kampanya dahilinde verilen özendirme (promosyon) ürününün bir otomobil olduğunu, ve kampanyaya 1 milyon kişinin katıldığını düşünelim. Tanesi 15 kuruştan, 300.000 veya 450.000 TL gelir elde edilebilir. Otomobilin yanında birçok ufak tefek hediyenin de verildiğini düşünsek, kampanyanın maliyetinin 100.000 TL'den daha fazla olmayacağını düşünmek sanırım yanlış olmaz. Maliyeti düşünce, elimizde kalan para 200 veya 350 bin TL civarında oluyor. Bu para GSM operatörü ve kampanyayı yapan şirket arasında bölüşülüyor.


     Bu şekilde düşününce, üreticilerin bu kadar fazla promosyon kampanyası yapmalarının nedeni ortaya çıkıyor. Eskiden bir maliyet ve yatırım olarak görülen promosyon çalışmaları, şimdilerde bir piyango veya ticari aktiviteye dönüşmüş durumda. Bu, bence, zaafını çok iyi bildiğiniz (sözde) müşteri kitlenizin cebinden parayı almanın güzel bir yoludur. Çocuklar ve gençler biz farkında olmasak bile, ceplerindeki sınırlı parayı, SMS kontörlerine böylece harcamış oluyorlar.


Markaların Mobilleşmesi


      Nysveen, Pedersen,Thorbjørnsen ve Berthon'a (2005) göre mobil cihazlar ve hizmetler dağıtım ve pazarlama iletişimi açısından son derece güçlü kanallar olarak görülmektedir. Yazarlar tüketicinin marka ilişki boyutlarına mobil kanal eklendiğinde oluşan etkiler üzerine çalışmışlar. Çalışma üç farklı markanın marka memnuniyeti açısından mobil kullanımla (SMS / MMS) kanalda oluşan olumlu etkileri ortaya koyan bir çalışma. Ayrıca doğrudan ve dolaylı ilişkiye olan yatırım ve kanal kullanımı açısından üç markanın değerlendirmesini içeriyor. Sonuçlar SMS kanalın eklenmesiyle markaların ana kanalının tamamlanması olarak MMS kanalın kullanılmasının ise ek kanal olarak algılanması olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca, mobil hizmetlerin kullanılmasının tüketicilerle doğrudan ilişkiyi kolaylaştırılması da önemli bir durum olarak görülmesi gerekir.


Kaynakça:
  • Journal of Service Research, 2005
  • Serdar Öner, http://serdaroner.blogspot.com/2006/01/sms-ile-promosyon-kampanyalar.html, 30.01.2006
  • İsmail Kaya, http://pazarlamabitanedir.blogspot.com, 16.04.09
 

Yazıyı Paylaşın

· ·   ·   ·   ·   ·  
 
 
Bu makale 26.02.2010 01:58 tarihinde yayınlanmış ve 6096 kez okunmuştur.
SMS Makinesi Anasayfa | Sesli Mesaj | Hakkımızda | Hedefli Mesaj | Yardım | Site Haritası | İletişim

Haberler| Kaynak Merkezi

SMS Makinesi bir toplu sms / toplu mesaj gönderme yazılımıdır. Toplu SMS çözümleri için geliştirilen, Outlook ve Excel desteğine sahip toplu sms programı olan SMS Makinesi, bir Hermes İletişim ürünüdür. SMS Makinesi hakkında detaylı bilgi almak için, bizimle iletişime geçebilir, ücretsiz demo talebinde bulunabilirsiniz. Tüm hakları saklıdır.


Diğer Ürünlerimiz:

Toplu Faks  Toplu MMS   Toplu MMS   MultiPC
 
Hemen arayın 0(232) 483 0 444